Detaylar

Kategori Araştırma - İnceleme
Yayıncı Boğaziçi Yayınları
Liste Fiyatı 87.00
Format Kitap
Barkod 9789754512403
Yayın Tarihi 2011-03-15
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 276
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215
Basım Yeri İstanbul

Fezleke-i Tarih-i Osmani; Bir Eski Zaman Ders Kitabı

Ahmet Vefik Paşa'nın yazdığı ve 1869 yılında ilk baskısı yapılan FEZLEKE-İ TARİHİ OSMANİ isimli kitabı günümüz harfleriyle sizlere sunmktan memnunuz.

Bu kitabın 36 yıl Osmanlı Rüştiyelerinde ders kitabı olarak okutulmuş olmasına rağmen bu güne kadar bilinmeyişi önemli bir eksiklikti. İmparatorluğun son yüzyılında yaşamış, çok önemli görevlerde bulunmuş, kişilik özellikleri ile de temayüz etmiş bir devlet adamının Osmanlı Tarihini kaleme almış olması, eserin önemini anlamaya kafidir sanırız. Kitabın yayında kaldığı 1869 - 1905 tarihleri imparatorluğun son dönemleri, arkasından Balkan Savaşları, Birinci Cihan Harbi, sonra Milli Mücadele, daha sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yılları.. .

Eminiz ki bu zorlu dönemi yaşayan, canı pahasına rol alan insanların eğitimi sırasında önemli ir kaynaktı. Eserin bu özelliği ayrı bir önemine işaret etmektedir.

Başarılı bir çalışma ile günümüz Türkçesine bu eseri kazandıran Şakir Babacan'ın, kitabın ilk bölümünde, günümüzde okutulan tarih kitaplarının yazılış metodları, kaynak kullanımı, kitaplarda yer alacak tarihi olayların seçimi konusundaki isabeti ile Ahmet Vefik Paşa'nın bu eserinde kullandığı yol-yöntem ve tarihi olaylara bakışındaki benzerlik ve farklılıkların mukayeseli bir değerlendirmesini bulacaksınız. Bu husus da eserinyaınlanmasında önemli bir etken olmuştur.

Bir diğer husus, günümüz harfleri ile okunması sağlanan bu eserin yirminci yüzyıl Osmanlı Türkçesinin sadeliği ve bugün de kolayca anlaşılır olmasıdır. Az da olsa, bugün kullanılmayan bazı kelimelerin anlamı, eserin sayfa altlarında yer almıştır.

Daha pek çok konuda fikir verecek olan bu eserin, sizlere sunulmasında gayretini esirgemyeyn Şakir Babacan'a, eserin yayına hazırlanmasında emeği geçenlere ve Bakanlar Matbaası yetkililerine teşekkür ederiz.

Emeği Geçenler

Yazar   : Şakir Babacan

Satış

% 25
indirim
65.25
Liste Fiyatı : 87.00
Kazancınız : 21.75
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim