Detaylar

Kategori Genel Konular
Yayıncı Boğaziçi Yayınları
Liste Fiyatı 60.00
Format Kitap
Barkod 9789754513431
Yayın Tarihi 2016-04-28
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 644
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235

Hukuk Ve Etik; Hukuk Mesleğinin Ahlaki Boyutu

İnsan, gönül dünyasını ne kadar değerlerle doldurursa, o ölçüde tam anlamıyla insan olur. Değerlerin bu kişilik oluşturan işlevi, ahlaki değerlerde daha da belirgindir. Ahlaki değerler, insana onur/şeref denilen özelliği kazandırarak onu insan varlığının daha yüksek derecesine çıkarır. Örneğin sözünde durma, yalan söylememe, adaletli davranma, iyiye yönelik bir irade, genel ve temel ahlaki değerleri ifade eder.
Sözünde durma, yalan söylememe, adaletli davranma gibi ahlaki değerler genel olarak toplumsal hayat için olduğu gibi özellikle hukuk mesleği açısından büyük önem taşımaktadır. Aslında sözünde durma, bireyde ahlaki kişiliğin bir sonucu olarak ortaya çıkması gereken bir davranıştır. İdeal olan, insanların bu ahlaki kişiliğinin gereği olarak verdikleri sözde durmalarıdır. Ancak insanları, verdikleri sözü yerine getirmeye sadece içten değil dıştan zorlayan bir sisteme de ihtiyaç duyulur. İşte bu da, verilen sözün yerine getirilmesini sağlayacak maddi yaptırımları içeren ?yazılı sözleşmeler' şeklindeki hukuk kurallarıdır.
İyi bir hukuk ve yargı sistemi için, hukukun adalet ilkesine dayalı olarak oluşturulması, hukukun iyi uygulanması, hukukçunun eğitimine insanın eğitimi çerçevesinde bakan hukukeğitimi anlayışı, hukuk-toplum ilişkisi bağlamında suçların ve haksızlıkların asgari düzeye indirdiği erdemli toplumun inşası şarttır. İşte bu kitap çalışması, yıllarca kangrenleşmiş hukuk ve yargı sorunlarını temelden çözmek isteyenlere yeni bir bakış açısı sunma çabasıdır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Necati Kırış

Satış

% 25
indirim
45.00
Liste Fiyatı : 60.00
Kazancınız : 15.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.